Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zjr/public_html/fwu.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Bezzwrotne pożyczki studenckie

Kredyt studencki krok po kroku

Zaciągnięcie kredytu studenckiego to dla wielu młodych osób powyżej 18. roku życia jedyny wariant umożliwiający studiowanie. To zdecydowanie najtańszy kredyt na rynku, a jego oprocentowanie wynosi połowę stopy redyskontowej NBP, czyli około 2,3 % w skali roku. Pożyczka studencka wypłacana jest w ratach po 600 złotych przez 10 miesięcy w roku i można z niej korzystać przez cały okres studiów. Maksymalnie przez 6 lat studiów I i II stopnia i 4 lata studiów doktoranckich. O tego typu kredyt mogą ubiegać się studenci zarówno uczelni państwowych, jak i prywatnych bez względu na tryb pobierania nauki- dzienny, zaoczny, czy wieczorowy.

Spłata długu rozpoczyna się dwa lata po zakończeniu studiów i trwa dwukrotnie dłużej od okresu pobierania kredytu. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest całkowite lub częściowe jej umorzenie. W razie trudności z oddaniem z terminowym oddaniem długu bank może na pewien okres czasu zawiesić spłatę kredytu. Po analizie złożonych wniosków o kredyt, ustala się maksymalny poziom dochodu uprawniający do uzyskania pożyczki studenckiej. W ostatnich latach próg ten wynosił 2,1 tys. zł netto na osobę w rodzinie (gospodarstwie domowym).

O kredyt studencki można ubiegać się w jednym z pięciu banków (Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., Mazowiecki Bank Regionalny), przy czym wniosek należy złożyć w terminie od 1 października do 15 listopada danego roku.

KREDYT STUDENCKI KROK PO KROKU:

1. Założenie konta w wybranym banku oraz uzyskanie informacji odnośnie wymaganych dokumentów, które mogą się nieco różnić w przypadku różnych banków.

2. Złożenie wniosku o kredyt studencki w banku.

Wniosek zawiera dane osobowe studenta, dane dotyczące studiów- nazwa i adres uczelni, kierunek, system i stopień studiów, informacje odnoście oceny zdolności kredytowych i zabezpieczeń poręczycieli.

3. Do wniosku należy dodać następujące załączniki:

zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta lub doktoranta

-zaświadczenie o dotychczas ukończonych studiach oraz o innych prowadzonych aktualnie kierunkach studiów

-w przypadku doktorantów- zaświadczenie o pobieraniu lub niepobieraniu kredytu studenckiego podczas studiów wyższych

oświadczenie zawierające informacje o wysokości dochodu w rodzinie (liczba osób w rodzinie, zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodach członków rodziny, zaświadczenie z miejsca pracy studenta o wysokości miesięcznego dochodu, zaświadczenia o wysokości miesięcznego dochodu poręczycieli, zaświadczenie o dochodzie w hektarach przeliczeniowych- jeśli student albo któryś z jego rodziców jest rolnikiem )

4. Oczekiwanie na decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu (decyzja przesłana do końca grudnia danego roku). W razie odmowy udzielenia kredytu, student może do 28 lutego złożyć wniosek w innym banku. W przypadku pozytywnej decyzji, wypłata środków zaczyna się w kwietniu wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące. Trzeba wówczas pamiętać o terminowym przedstawianiu zaświadczeń potwierdzających kontynuowanie studiów( -ksero legitymacji dostarczone do 31 października i do 31 kwietnia).

W razie trudności ze spełnieniem wymogów banku w kwestii zabezpieczenia  spłaty kredytu, student może ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub ARiMR (studenci mieszkający na wsi).